Музеен информационен бюлетин за 17.12.2012 г.
1. Историческият музей в Сливен събира ценности от войните
Източник: http://www.novini.bg/news/106690-%D0%B8 ... D0%B5.html
Историческият музей в Сливен започна кампания под наслов "Да съхраним паметта за славното българско войнство!", съобщиха от културната институция.
От музея призоваха гражданите да отворят семейните архиви и да потърсят спомени за дедите си - снимки, медали, документи и родови предания, свързани с Освободителната Руско-турска война през 1877-1878 г.; със Съединението и със Сръбско-българската война - 1885 г.; с Балканските- и с Първата световна война - 1912-1918 година.
Целта на музейните специалисти е да се съхранят тези документи, както и да се направят проучвания за факти и за личности от сливенския край.
2. Изложба от картички от миналия век в Благоевград
Източник: http://inews.bg/%D0%9A%D1%83%D0%BB%D1%8 ... 46357.html
Изложба от коледни и новогодишни картички от началото до 90-те години на миналия век ще открие Регионалният исторически музей в Благоевград на 18 декември от 17.30 часа, съобщиха от музея.
Те са част от колекцията, наброяваща близо 800 пощенски картички с различна тематика, събирана в продължение на 90 години от благоевградската фамилия Мощански.
С изложбата ще се даде началото на празник в музея, посветен на големия християнски празник Рождество Христово и на Нова година. Специални гости ще бъдат изпълнителите от детския хор към Православен център в Благоевград с диригент Радко Енчев.
В програмата ще участват и ученици от Второ основно училище "Димитър Благоев" и техният учител Ваня Рибарска, които ще открият превърналата се в традиция изложба на коледно-новогодишни сувенири, изработени от тях.
3. Деца дариха музей с препис на „История славянобългарска”
Източник: http://www.standartnews.com/regionalni/ ... 71742.html
Малчуганите от Обединен детски комплекс изготвиха препис на „История славянобългарска” на Паисий Хилендарски. В 17:00 часа младите литератори и историци предадоха копието на Регионалния исторически музей – Благоевград, където той ще бъде съхраняван. Поводът за инициативата на децата бе 290-годишният юбилей от рождението на Паисий, както и 250 години от написването на книгата. През тази година се навършват и 120 години от написването на Вазовото стихотворение „Паисий”, посветено на великия българин. Кампанията стартира по инициатива на ДЮТ „Щурчо” и Обединен детски комплекс – Благоевград, като към тях се включиха и деца от Театрално студио и Детска радио редакция.
4. Изложбата „Първичната материя” за 130-годишнина от раждането на Владимир Димитров-Майстор ще представят в Правец
Източник: http://www.focus-news.net/?id=n1729737
Изложбата „Първичната материя” отбелязва 130-годишнина от раждането на Владимир Димитров-Майстора. Тя може да бъде посетена в Исторически музей Правец от 18 декември до 18 януари 2013 г. съобщиха от музея. Събитието се дължи на сътрудничеството между Исторически музей Правец и Регионален исторически музей Благоевград със съдействието на „Ротари клуб” Ботевград, Представителството на Съюза на българските художници Ботевград. Изложбата включва 40 живописни, акварелни и графични творби на Майстора. Те са избрани с желанието да се обърне внимание към онази част от ранното художествено наследство на твореца, която обикновено остава в пограничното поле на възприятието през годините.
Подбраните от фонда на Регионален исторически музей-Благоевград представят една съкровищна, съкровена част от делото на художника. Част от творбите, създадени непосредствено след Първата световна война, са проекти, към които художникът се връща отново и разработва в следващите години. В този смисъл те могат да се възприемат като „архетипни” за творчеството му. Включени са и произведения от военната продукция на Майстора. От тези рисунки с молив и туш ще добием представа за съпричастието и честността, на които художникът е способен. Високата оценка, която тези документи получават от критиците на времето, доказва тяхната изключителност и ги поставя далеч над останалата продукция на българските военни художници.
5. Британските учени смаяни от наша риба-вкаменелост на 34 млн. години
Източник: http://www.novini.bg/news/106874-%D0%B1 ... D0%B8.html
Уникална вкаменелост на риба от Родопите впечатли британските учени. Останките заемат централно място в зала „Палеонтология” на кърджалийския музей, но досега не са били обстойно проучени, предаде "Стандарт".
„Доскоро ценният експонат не беше определен и класифициран. Това се дължи на факта, че в България няма добри специалисти – палеоихтеолози. Подобни находките на фосилни риби в нашата страна се броят на пръсти”, обясни Лидия Кирилова, уредник в отдел „Природа” на музея, пише actualno.com.
Първи опит рибата да бъде идентифицирана е направен преди 15 години от френски палеонтолози от Сорбоната, но той се оказал неуспешен. Тази година през ноември от музея в Кърджали се обръщат към специалисти от Музея за естествена история в Лондон с молба да съдействат за определянето на фосилната риба.
„Свързахме се с д-р Зерина Йохансон и Питър Форей – светило в областта на палеобиогеографията и систематиката при фосилните риби. Благодарение на тях вече знаем, че уникалният фосил принадлежи към род Eolates на разред Костурообразни и е от палеогенския период Еоцен отпреди около 34 млн. г.”, обясни още Лидия Кирилова.
Британците потвърдили, че нашата риба е уникална и с това, че вместващата скала е вулкански туф. Това предполага, че е била застигната от подводна ерупция и затрупана с вулканична пепел. Уредничката припомни, че преди около 30 млн. години, територията на Източните Родопи е била дъно на топло море, непрестанно разтърсвано от подводна вулканична дейност.
Ценната находка, която днес се съхранява в музея в Кърджали, е открита случайно през 1978 г., в района на момчилградското село Ново Соколино при строителни дейности. Изваждането на фосила е предизвикало разцепването му на две почти симетрични половини.