Музеен информационен бюлетин за 10.01.2012г.1. "Празниците на българина" в Дома на хумора и сатирата в ГабровоИзточник: http://www.gabrovonews.bg/news/24106/С тематичната колекция "Празниците на българина", открита днес (10 януари) в Дома на хумора и сатирата, габровският музей отправя артистичен поздрав към всички жени, носещи името Татяна, като поводът е 12 януари, когато Църквата почита Св. Татяна.
Това съобщи Дарина Маринчевска, уредник в музея, цитирана от БТА.
Колекцията включва 60 живописни платна на 34 български художници, подбрани сред 1460-те живописни платна, съхранявани в музейния художествен фонд "Хумор на народите".
По думите на Маринчевска творбите разкриват нрава на българите - нашенецът обича да празнува, не чака повод за веселие и не търси специално подбрано място, за да си направи празник. Това, което е нужно за празника на българите, е добра трапеза, приятели, музика и танци за настроение.
Нестинарките, кукерите, конните надбягвания, карнавалите и игрите, изобразени в живописните платна, допълват картината на корените на българския празник, обяснява Маринчевска.
Темата за празниците на българите е изкушила едни от най-талантливите български художници. В изложбата са включени и 11 скулптурни композиции.
"Празниците на българина" е създадена като пътуваща изложба, която би могла да бъде артистично допълнение към всеки градски празник и вече е гостувала в художествените галерии в Севлиево и в Дупница.
2. Изложбатa "Корените на Дилма Русеф" и в СофияИзточник: http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=835752Изложбата „Българските корени на Дилма Русеф" ще бъде открита в залата на Държавна агенция „Архиви" в София на 12 януари . Събитието е под патронажа на кмета на Община Габрово Таня Христова.
Експозицията показва 105 културни ценности - документи, снимки и портрети за историята на рода Русев, съхранени в Регионален исторически музей - Габрово, Централен държавен архив - София, Държавен архив - Габрово, Държавен военноисторически архив - В. Търново, фамилиите Ковачеви, Каменови, Колеви, Христови, Корнажеви и от личния архив на българския дипломат Румен Стоянов.
В изложбата е включено и копие на над 3-метрово родословно дърво на рода Русев, подарено на бразилския президент и започващо от 1730 г. То продължава до ХХІ в. и според специалисти е по-старо от историята на САЩ. В него са вписани имената на 598 души, уточни Красимира Чолакова от регионален исторически музей.
Новост в експозицията са 9 табла със снимки, които отразяват посещението на Дилма Русеф в Габрово на 6 октомври 2011 г. На 2 табла са показани и българо-бразилските отношения през последните години с проекта за енергийна ефективност между АМК, Технически университет - Габрово и бразилския център „SENAI". В отделна витрина ще бъдат изложени и подаръците, направени от Дилма Русеф при визитата й в Габрово, както и книгата на музей с посланието на бразилския президент.
На откриването на изложбата се очаква да присъства и бразилският посланик. Той ще получи гоблен, изработен през 30-те години на миналия век от лелята на Дилма Русеф за племенничката й. Гобленът е предоставен от д-р Иван Радев със заръката да бъде даден на президента на Бразилия.
Изложбата се придружава от луксозен каталог, изготвен с подкрепата на д-р Андрей Ковачев, член на Европейския парламент. Гостуването в София се осъществява с подкрепата на АМК - Габрово, а екипът, осъществил експозицията и каталога към нея, е: Красимира Чолакова, Росен Йосифов, Катя Димкова, Анелия Бояджиева, Антония Събева, Пенчо Тихов, Лилия Цветкова, Огнян Пунев и издателство „ЕКС-ПРЕС".
3. Макети на църкви, синагоги, джамии и къщи в изложба за толерантността Източник: http://bnr.bg/sites/radiobulgaria/Cultu ... 00112.aspxНа пресконференция в посолството на Италия посланик Стефано Бенацо представи някои от умалените модели, включени в изложбата.
От днес до края на януари Археологическият музей в София ще бъде домакин на една нестандартна експозиция, която ще приканва посетителите към разсъждения за толерантността между отделните вероизповедания и етноси. Изложените над 40 умалени архитектурни модела на църкви, синагоги, джамии, както и на обикновени възрожденски къщи от различни епохи представляват изящни произведения на изкуството.
Ние не сме нито Пикасо, нито Дали, а хора, които искат да изразят една емоция и да я споделят с публиката – заяви посланикът на Италия у нас Стефано Бенацо, който е един от авторите на изложбата, заедно с още трима български творци – Пламен Игнатов, Вихрен Михайлов и Тодор Начев.
Модел на Софийската синагога, поставен редом до умаленото копие на църквата в Боргунд, Норвегия.
Софиянци и гостите на столицата могат да се насладят на съвършените умалени копия на Арката на Константин до Колизеума, Античния театър в град Пловдив, катедралния храм „Св. Неделя” в София, Софийската синагога, Томбул джамия в Шумен, катедралата „Нотр Дам” в Париж, на моделите на стари къщи от възрожденските градове Мелник и Копривщица и пр.
Макетите са направени от дърво, керамика, картон и… кибритени клечки, в зависимост от вдъхновението на артистите. Преобладават модели най-вече на български православни храмове, както и на икони. Сред експонатите, подредени в залите на Археологическия музей, се откроява моделът на Пламен Игнатов, който с маниакална прецизност е успял да пресъздаде в умален вид Рилския манастир – паметник на ЮНЕСКО, в цялото му великолепие. За да постигне това съвършенство, авторът е посветил 16 години от живота си и е използвал 6 милиона кибритени клечки.
Това е изложба на толерантността, независимо дали става дума за етническа, религиозна или езикова – каза посланик Бенацо, който е организатор на изявата. Според него в България толерантността не е теоретична идея, а реална, искрена. Тя е заложена в ДНК-то на гражданското ни общество и има древна и солидна традиция, вкоренена в сложната ни история. Всъщност това е смисълът на тази изложба – да накараме хората да се замислят върху толерантността – заяви Н. Пр. Стефано Бенацо в интервю за Радио България, в което пожела да говори не като посланик, а като творец:
Тази изложба се появи по един много естествен начин. Идеята бе да се съберем заедно и да изложим нашите произведения, които първоначално представляваха модели на християнски храмове. После си казахме – защо да не добавим и синагоги, джамии, както и къщи? Защото и една къща е изпълнена с духовен и емоционален заряд. Във всеки дом, независимо от вероизповеданието на обитателите му, винаги присъстват религиозни символи. От дясната страна на вратата в източноправославния дом например се намира домашният иконостас, в католическите къщи пък ще видите разпятието на Христос, в мюсюлманските домове често има свещени писания, при евреите, закачен на портата, има знак който показва, че това е еврейски дом и пр. Важна е емоцията, която вложихме в нашата работа и която искаме да предадем на посетителите на тази експозиция.
Ваше Превъзходителство, какво Ви накара да организирате подобна изложба, в която участвате и Вие със своите модели на храмове?
Щом съм направил тази изложба, която изразява позитивното ми отношение към тази страна, значи, че определено тук нещо силно ме е впечатлило. Освен това, вие притежавате невероятен културен потенциал. Имате такива забележителности, като се почне от дунавския град Видин в Западна България и се стигне до Черно море – навсякъде има културно-исторически паметници от всички епохи, които представляват голям интерес. И въпреки, че част от тях не са реставрирани, те са достъпни за туристите. Същото важи и за Италия. Ние не сме държави с богати природни ресурси, но затова пък имаме едно древно културно-историческо наследство и трябва максимално да се възползваме от цялото това богатство, за да привлечем инвестиции и да подобрим състоянието на тези паметници – каза в заключение Н. Пр. Стефано Бенацо.
4. Превод на Христо Ботев от руски е експонат на месеца в Историческия музейИзточник: http://news.plovdiv24.bg/318986.htmlНа 6 януари се навършиха 164 години от рождението на Христо Ботев. Поет, публицист, журналист, преводач, литературен критик, революционер и мислител, Христо Ботев се превръща в икона за българите, в национален символ. Автор само на 20 стихотворения, поезията му дава облика на българската литература и до днес, а цялото му творческо наследство предлага една радикална версия на българското национално мислене и философия.
Припомняме Ви, че преди по-малко от месец Регионален исторически музей - Пловдив почете паметта на Христо Данов. На 11 декември се навършиха 100 години от смъртта на основателя на модерното българско книгоиздаване. Тези две дати ни подтикнаха да посочим учебника "Уроци за първите четири аритметични правила за счетовете" за експонат на месец януари. Христо Г. Данов издава книгата през 1873 година, а неин преводач от руски е Христо Ботев. Учебникът е ярко доказателство как от елементарната и суха материя на аритметиката може да се направи не само увлекателно четиво, но и то да се използва за революционна пропаганда.
Всъщност Данов е договорил превода на този руски учебник с Л. Каравелов, който кани за тази цел Христо Ботев. Името на преводача не е било написано на корицата и това дава възможност този и други учебници безпрепятствено от турската цензура да пристигнат в Пловдив. Тук Данов открил политическата опасност, която този невинен учебник би могъл да донесе на Книжарницата. Ботев, който не устоял на изкушението, бил поставил задача да се пресметне колко години България " добрува под сянката на султаните" или да се сравнят разноските на държавния бюджет за личните разходи на султана и за просвещение, които били 20 пъти по-малко.
Христо Данов обаче не унищожил екземплярите, а заменил само най-опасните задачи с други, напълно невинни. "Уроци за първите четири аритметични правила за счетовете" е част от нашата експозиция "Книгоиздаване в България през втората половина на 19 и началото на 20 век", която се помещава в дома на Христо Данов на ул. "Митрополит Паисий" № 2.
5. Новият археологически комплекс в Созопол ще се изгражда на два етапаИзточник: http://www.focus-news.net/?id=n1608547Проучванията в Созопол приключиха, но за да бъде завършена реставрацията и консервацията на археологическите обекти са необходими около 1-1,5 млн. лева. Това съобщиха от община Созопол. Този мащабен за Созопол проект трябва да се раздели на два етапа. Първият етап е укрепването на новооткритата крепостна стена и новооткритата църква, за да могат през лятото туристите да влязат вътре в археологическия комплекс да го разгледат, да си направят снимки. Изграждане на двата подхода от южната стена и от центъра към археологическия обект ще завършат цялостно първия етап преди началото на летния сезон. Вторият етап ще започне през есента и ще включи разкопаването на центъра - входната врата към Стария град, довършването на крепостната стена, изграждането на двете кули от двете страни на входа. Вижданията са да се направи една естакада, за да се слиза надолу. Проектът е много добър и неговото реализиране ще донесе много позитиви за града и за туристическия бизнес, смята кметът на община Созопол Панайот Рейзи. Правителството показа, че има намерения и виждания да финансира в тази посока, убеден е кметa.
6. Министри и археолози изчистили противоречията покрай строителството на магистралитеИзточник: http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2012/01/ ... rechiiata/Представители на археолозите и на различни министерства се срещнаха днес, за да обсъдят породилото се напрежение между тях в края на миналата година покрай думите на министъра на регионалното развитие Лиляна Павлова, че историческите музеи в участъците на бъдещите автомагистрали "изнудват" агенция "Пътна инфраструктура" и бавят строителството на магистралите с археологическите си проучвания. Археолозите реагираха остро, а министър Павлова продължи да отстоява думите си.
Днес тя инициира среща, на която противоречията да бъдат обсъдени и по възможност - изгладени. Тя била в доста широк формат, участвали вицепремиерът Симеон Дянков, министърът на културата Вежди Рашидов, заместникът му Георги Стоев, голям екип от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ), археолози от БАН, от музеите в Перник и Шумен, от Софийския университет, както и Божидар Димитров (бивш директор на Националния исторически музей и министър в правителството на ГЕРБ).
Разговорът беше много конструктивен, в продължение на два часа обсъждахме спорните въпроси и в края на срещата уточнихме къде всъщност се коренят проблемите, каза пред "Дневник" Людмил Вагалински - директор на Националния археологически институт с музей към БАН.
Както вече посочиха пред медиите, археолозите разяснили и пред властта, че цените, по които работят, се основават на методика, спусната от Министерството на културата. Методиката обаче все още не е изведена като официален документ на ведомството, затова по време на разговора било уточнено тя да бъде подписана и оформена като нормативен документ на министерството. Така се очаква да бъде изчистен въпросът за това колко струва работата на археолозите.
Обсъдени били и критиките от страна на МРРБ, че на вече проучени от специалистите терени при строителството на магистралите изведнъж се появявали нови исторически обекти и това бави изграждането на пътищата.
Археолозите представили карти и документи, от които ясно се виждало, че действително трасета, прогнозирани при първоначалните проекти на магистрали, се променяли в хода на работата.
Заданията ни обикновено са да проучим около 50 метра - колкото е магистралата, така ако трасето се промени дори само със 100 метра, може да се окаже, че пътят минава не покрай могилата, а направо през нея, коментира Вагалински.
Министрите и представителите на АПИ се съгласили с тези аргументи. Уговорено било да има нови срещи между археолозите и пътната агенция, на които да се постигне по-добра комуникация.
Като трети проблем, водещ до затруднена координация, историците посочват голямото текучество в АПИ, като така нови и нови хора в пътната агенция трябвало да бъдат информирани за Закона за културното наследство, излизащите все още нови наредби към него и на практика за изискванията за работа на археолозите.
Изчистихме нещата, разбрахме се спешно да продължим работата по приоритетни обекти като магистрала "Хемус", да се довърши новата план-сметка за проучванията там, обнадежден съм от конструктивния дух на дискусията, каза още Вагалински.
7. Музей на търновската войнска слава ще бъде създаден във Велико ТърновоИзточник: http://www.focus-news.net/?id=n1608560Музей на търновската войнска слава ще бъде създаден във Велико Търново. Това съобщи за Радио „Фокус”-Велико Търново Иван Църов, директор на Регионалния исторически музей във Велико Търново. Идеята е на кмета на общината Даниел Панов, който е поставил задача да се изработи идейно предложение за създаване на музея. Църов допълни, че ако наистина се създаде подобен музей, това би допринесло при кандидатстването на Велико Търново за Европейска културна столица през 2019 година. Още през миналата година е отправил искане до Министерство на отбраната, което вече е уважено. Искането касае получаване на значително количество единици огнестрелно оръжие, които са били на въоръжение в Българската армия в периода от създаването и непосредствено след Руско-турската война до Втората световна война. От Министерство на отбраната ще бъде предоставено и вещево имущество, което ще бъде използвано през следващото десетилетие за експозиционни цели. „С единици въоръжение точно ще илюстрираме войнската слава на тези наши прадеди, които са си оставили костите по бойните полета на Балканите през войните. По този начин ние ще почетем и тяхната памет”, заяви Иван Църов.
Музеят ще посвети цялата 2012 година на честването на 100-годишнината от началото на войните за Национално обединение или Балканската война, която започва на 5 октомври 1912 година, а събитията, свързани с нея, продължават цяло десетилетие. „Планираме да отбележим тази значима дата, макар и свързана с трагични събития, подобаващо. Водим разговори и с други институции, които имат отношение с историята – Държавния военен архив, Военния университет, военните поделения и военните заводи, които са на територията на нашия град”, заяви Църов.
8. Половин милион души са посетили музея на Дядо Коледа в Турция през 2011 г.Източник: http://www.dnevnik.bg/detski_dnevnik/20 ... _na_diado/През миналата година 586 хиляди души са посетили Музея на Дядо Коледа, който се намира в турското градче Демре, област Анталия, съобщи БТА.
Близо половин милион души са посетили и античния град Мира от 4 век преди новата ера, който се намира близо до Музея на Дядо Коледа.
5 390 000 турски лири са приходите от посещенията на тези обекти през изтеклата година.
Музеят на Дядо Коледа е създаден от общината в Демре в чест на Свети Никола, който е живял по тези земи. Светият отец бил известен с добрините и даровете, които правел на хората, затова се счита, че е прототип на Дядо Коледа, който раздава подаръци на Коледа и Нова година.
В Музея на Дядо Коледа, към който има и църква, идват и много двойки от чужбина, за да се венчаят специално тук. Фирми развиват т.нар. венчален или семеен туризъм.
Агенцията припомня, че турски мюфтия преди време изказал съмнение в почтеността на дядо Коледа, като заявил, че в Корана е прието да се влиза през вратата, а не през комина. Той призова турците да не следват традицията на Дядо Коледа.