Музеен информационен бюлетин за 4.03.2014 г.1. Рекордните 1000 души са посетили Регионален исторически музей-Пловдив на националния празник на България 3 мартhttp://www.focus-news.net/news/2014/03/ ... -mart.htmlРекордните 1000 души са посетили Регионален исторически музей-Пловдив на националния празник на България 3 март Снимка: Информационна агенция "Фокус"Пловдив. Не по-малко от 1000 души са посетили Регионален исторически музей-Пловдив на националния празник на България 3 март. Това каза за Радио „Фокус” – Пловдив Красимира Маринова, екскурзовод към експозиция „Възраждане” на Регионален исторически музей-Пловдив. По нейните думи, реалността е надминала всички очаквания за добра посещаемост на музея. И в други години на националния празник Регионален исторически музей-Пловдив е бил със свободен вход за посетители, но никога досега през петнайсетте си години работа в музея Маринова не е виждала толкова много желаещи да посетят експозицията. Напливът на хора започнал още в 09.30 часа и не секнал до 17.45 и след края на работното време на музея – 17.00 часа. Посетителите били предимно млади семейства, които са искали да покажат на децата си историята на България. „Цялото това стечение на народ явно беше подтикнато от вътрешното си народолюбие”, каза Маринова. Според нея, всички са били добронамерени един с друг, поздравявали са се с празника и това е било неочаквано. Всички семейства, независимо от дъжда през целия ден, са довеждали децата си, предимно на възраст от 2 до 5 години. Част от посетителите са били и чужденци. Красимира Маринова е разговаряла с историци от Кеймбридж, дошли да посетят музея. Нямало е нито една организирана група. Последните посетители са били българи от други краища на България. Те са разгледали музея след края на работното време. Експозицията е ориентирана към четирите елемента на Възраждането в историята на страната. Тя разкрива икономическият подем на българите, стремежа и борбата им за българско образование, за Българска независима църква, революционните борби с апогея - Априлското въстание и потушаването му и Руско-турската освободителна война. Експозицията съдържа оригинални оръжия от епохата, вещи на известни български опълченци, документи и медали.
2. Параклисът-костница във Военното гробище в Добрич се нуждае от ремонт, според директора на музеяhttp://www.focus-news.net/news/2014/03/ ... uzeya.htmlПараклисът-костница във Военното гробище в Добрич се нуждае от ремонт, според директора на музея Снимка: Информационна агенция "Фокус"Добрич. Регионалният исторически музей-РИМ в Добрич кандидатства с проект по Програмата за европейско икономическо пространство за получаване на финансиране на цялостен ремонт на Военното гробище музей. Това съобщи уредникът му Радослав Симеонов, предаде кореспондентът на Радио „Фокус” – Варна. По думите на Симеонов, параклисът „Св. Архангел Михаил” е в доста плачевен вид и се нуждае от ремонт. Наложителни са също изравняване терена на гробището, подмяна на каменните кръстове, оформяне на алеите, но най-необходимо е да бъде направена малко по-впечатляваща от сегашната втора експозиция, посветена на Добричката епопея, посочи Радослав Симеонов. Идеята е новата сбирка да бъде по-зрелищна и в унисон с новите тенденции за представяне на музейни експонати. Желанието е на зрителите да бъдат показани възстановки на военни униформи. Сегашната експозиция представя основно фотоси, бойно оръжие и предмети, като печатни документи, значки и други. „Надяваме се, че това ще се случи до 2016 година”, посочи Радослав Симеонов. Той съобщи, че РИМ Добрич, заедно с Историческия музей в град Тутракан, работят за издаването на поименен регистър, съдържаш имената на всички загинали български войници на добруджанския фронт през 1916 година. Това начинание се е оказало нелека задача за реализиране и изпълнение, тъй като българската историография е считала, че бройката на загиналите е около 10 000 – 11 000 души, а до момента са намерени и събрани около 20 000 имена на войни, каза Радослав Симеонов. Последният ремонт, направен във Военно гробище музей в Добрич, е извършен през 2003 година. Тогава е издигната и Алеята на знамената. Тя представя флаговете на 6-те държави, които участват в боевете край Добрич – България, Германия, Румъния, Русия, Турция и Сърбия. Във Военното гробище в Добрич са погребани над 3 500 войни от 5 вероизповедания. Това военно гробище е от времето на Първата световна война и е уникален паметник на културата, свързан с боевете за града през 1916 година. Параклисът-костница е изографисан от добричкия художник Никола Тахтунов.
3. Ценно откритие, свързано с цар Самуил, е направено във фонда на Националния исторически музей http://www.ndt1.com/article.php/20140304125848803Ценно откритие, свързано с цар Самуил, е направено във фонда на Националния исторически музей (НИМ). Това съобщи за Агенция "Фокус" проф. Божидар Димитров, директор на НИМ. "Преди няколко дни се потвърди правилото, което студентите по история учат още в първи курс, че най-ценните открития, на значими културно-исторически ценности, се правят във фондовете на музеите.
Подготвяйки се за планираната за честванията на 1000-годишнината от смъртта на цар Самуил, която ще бъде посветена на Българската автокефална архиепископия в Охрид, историци от работната група в НИМ откриха във фондовете на музея огромна картина, навита на руло, дарена на музея в далечната 1981 г. Картината е с огромни размери 5 х 3 метра и е дело на известния чешки художник Емил Холарек /1867 - 1919 г./. Емил Холарек е нарисувал шествието на ослепените Самуилови войници. Навремето тя е била много популярна. Мнозина по-възрастни си спомнят, че я имало дори в читанките, но по някое време като много други неща е забравена. Живописният слой на картината е бил обмазан от собственика с парафин, вероятно за да я запази. Но навитата по-късно на руло картина /очевидно собственикът не е имал стена с подобни размери, за да я изложи/ е слепило рулото в една плътна маса, и сега е необходимо да се извърши внимателна реставрация на картината", каза проф. Димитров.
Картината ще бъде изложена в централното фоайе на музея, тъй като само там има такава голяма свободна площ.
Посетителите на музея ще могат да наблюдават на живо процеса на реставрация на картината. За реставрацията са необходими по предварителни оценки между 10 и 15 хиляди лева.
Директорът на НИМ Божидар Димитров е получил уверение от реставраторите, че до началото на октомври т.г., когато ще бъде кулминацията на честванията, реставрацията на картината да бъде завършена и тя ще може да бъде изложена в подготвената от НИМ изложба.
4. Рекорден интерес към НИМ навръх 3 мартhttp://www.vsekiden.com/148162Рекорден интерес от стана на българите към Националния исторически музей навръх националния ни празник. На 3 март от там са минали близо 40 000 души, похвали се директорът му проф. Божидар Димитров. На националния празник 3 март през Националния исторически музей са минали близо 40 000 души, похвали се директорът му проф. Божидар Димитров.
Един от посетителите на музея бше написал, че толкова много хора на едно място в един ден могат да събере само НИМ и футболният отбор "Лудогорец". В най-тежките времена, ако се удари една камбана или умира родилка, какъвто беше случаят преди години в София, когато се отзоваха 3500 души да дарят кръв за спасяването й, българите се сплотяват, каза професорът. Заради празника вратите на музея бяха отворени за безплатно посещение.