НАЦИОНАЛНИЯТ ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ С УЧАСТИЕ ВЪВ II ПРЕГЛЕД НА МУЗЕЙНИТЕ АНИМАЦИИ

29.06.2019 г.

Екип на Националния военноисторически музей взе участие във II преглед на музейните анимации в Шумен с представяне на опита си в технологичните нововъведения, които са вече успешно интегрирани в постоянната експозиция на Музея. Презентацията "В крак с времето - новите технологии и възможностите за допълване на музейното съдържание през погледа на НВИМ" акцентира върху възможностите за добавяне на нови нива на информация чрез технологични решения, които превеждат на езика на съвременния човек експозиционния разказ и го подтикват да бъде активен участник в музейния живот. Екипът на НВИМ запозна музейната гилдия с мултимедийната инсталация "Историята оживява", която с анимация ревитализира един от ключовите експонати - масичката, на която са подписани Основите на мира в края на Руско-турската война. Като част от успешните решения за комуникиране на наследството и провокиране активното участие на публиката беше представена и възможността за VR разходка сред външната експозиция на Музея. Чрез 360-градусови снимки на кабините за управление на военните машини и допълнително въведена любопитна информация за тяхното използване при различни военни конфликти VR очилата представляват успешен пример как новите технологии преодоляват физическите бариери и са в помощ при представянето на културно-историческото наследство.