НАЦИОНАЛНИЯТ ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ С УЧАСТИЕ В ИЗЛОЖБА ЗА ПЪРВАТА СВЕТОВНА ВОЙНА

07.11.2018 г.

Съвместната изложба „100 години от края на Първата световна война“, в която участва Националният военноисторически музей (НВИМ), ще бъде открита на 12 ноември (понеделник) 2018 г. от 17.00 часа в Регионален исторически музей – Враца.

Изложбата акцентира върху участието на полковете от Северозападна България в Голямата война. Посетителите се докосват до знакови експонати от НВИМ, носещи спомена за войната и за героизма, с който българските военнослужещи защитават честта на своите полкове, спасявайки знамената им. Акцент в изложбата са Възпоменателната гривна за спасяване на знаме и осмоконечният кръст от знамето на 35-и пехотен врачански полк, както и лъвчетата, овенчаващи знамената на 3-ти, 15-и, 36-и и 52-ри пехотен полк. Впечатление правят и ордените на полковник Васил Шишков – командир на 15-и пехотен ломски полк, който в продължение на няколко месеца укрива и спасява полковото знаме. Атмосферата на война пресъздават и многобройните архивни снимки и документи от периода.

В съвместната изложба участват още Регионалият исторически музей във Враца и Историческият музей в Тутракан, които със своите артефакти и фотографии допълват разказа за събитията от Голямата война.

Изложбата „100 години от края на Първата световна война“ може да бъде видяна до края на ноември в Регионален исторически музей – Враца.