НАЦИОНАЛНИЯТ ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ ПОЛУЧИ КАТО ДАРЕНИЕ ЛИЧНИЯ ПЕЧАТ НА ГРАФ ИГНАТИЕВ

02.03.2019 г.

В навечерието на 141-вата годишнина от Освобождението на България Националният военноисторически музей получи личния печат на граф Николай Игнатиев – един от четиримата представители на Руската и Османската империя, подписали Санстефанския мирен договор. Дарението беше направено от правнука на руския генерал и дипломат – Димитрий Игнатиев, който пристигна в България специално за този повод. С нескрито вълнение той сподели, че предава личния печат на своя прадядо на Националния военноисторически музей, защото вярва, че тук той ще се съхранява с уважение и ще е достъпен за бъдещите поколения.

„За Националния военноисторически музей е чест и отговорност да притежава този печат. Изключително сме благодарни за този жест, правещ ни собственици на един артефакт, който е свързан с нашата национална история и с утрешния празник – 3 март“. Това заяви директорът на музея доц. д-р Соня Пенкова и връчи на Димитрий Игнатиев дарителския знак на НВИМ и грамота като израз на благодарност към този значим жест с принос към обогатяването на история на България.

Печатът може да бъде видян на 3 март, когато Националният военноисторически музей ще работи с вход свободен за постоянната си хронологична експозиция и специален показ на експонати – символ на свободата.